Jak jsem přišla o ProfHanku

Napadený Facebookový účet může znamenat ztrátu online podnikání. K projektu, který jsem budovala 2 roky, jsem ze dne na den ztratila přístup. Přečtěte si o tom, jak to nakonec dopadlo.
fb-profhanka

Dneska to nebude o francouzštině ani o francouzské kultuře. Dneska to bude o Facebooku, o projektu, o online podnikání, o hackerech a o správném zabezpečení. Chci se s vámi podělit o to, jak jsem málem přišla o celý svůj projekt, o vás, a tak trochu o celou motivaci podnikat online.

Co že se mi to stalo?

Na začátku dubna, když jsem si užívala své digitální nomádství na Mallorce, mi přišla od Facebooku na Messanger zpráva, že mi někdo z Hradce Králové napadl Facebook. Změnila jsem si tedy úspěšně heslo a po znovupřihlášení jsem se rozhodla, že hackera vyhodím natvrdo tak, že prostě odhlásím úplně všechna zařízení ze svého profilu a přihlásím se pak už jen já, vybavena novým heslem. To byl plán. Ale bohužel nevyšel. Poté, co jsem se odhlásila, už jsem se totiž nepřihlásila.

Přihlašovací údaje byly v pořádku, o tom žádná, ovšem Facebook mě žádal o generovaný kód, který jsem mohla získat jedině v nastvení ve svém profilu, k němuž jsem se ovšem nemohla dostat! A bez kódu ani ťuk. Začarovaný kruh. (Pozn. K tomu, co to bylo za kód a jak se k němu příště dostat, se dostanu v druhé polovině článku.) 

Krom toho můj Facebookový profil “Hanka Šimáčková” najednou naprosto zmizel. Zmizela jsem všem svým přátelům ze seznamu přátel, nebyla jsem nijak dohledatelná a zmizely všechny komentáře, co jsem kdy ze svého profilu napsala. Jako bych nikdy neexistovala.

Pár dní mi trvalo, než jsem si uvědomila, že je situace vážná, a že klientská podpora Facebooku nereaguje a asi ji vůbec nezajímám. Svou občanku jsem jim na ověření poslala asi 6x spolu s naléhavými zprávami, ať mi pomůžou. Nic. Dostalo se mi jen automatických odpovědí bez řešení.

Žádala jsem o pomoc své kolegy, přátele a známé. Psali jsme si s roboty, posílali e-maily, šli na to přes business page,… Řešila jsem to dva měsíce a stále bez odezvy. Pomohlo až to, když se do mého případu vložila média. Novináři Jakubovi Zelenkovi z Deníku N se podařilo navázat kontakt se zaměstnankyní Facebooku v Polsku a díky němu jsem získala kód pro přihlášení.

O (nejen) mém případu vyšel v Deníku N článek s názvem „Facebook zpřísnil a častěji blokuje účty. Čeští podnikatelé se jen obtížně dovolávají pomoci“. Přečíst si ho můžete zde:

Konečně jsem zpět!

Když jsem získala zpátky přístup do svého profilu, skákala jsem radostí. Během toho dvouměsíčního výpadku jsem si uvědomila, jak moc jsem vlastně na sociálních sítích závislá a co všechno visí na mém osobním Facebookovém profilu. Mám na něm 2 business pages se svými dvěma projekty a hned několik facebookových skupin. Facebookový profil je zároveň propojen i s Instagramem, s Messangerem i s aplikací Business Facebook, takže když příjdete o osobní Facebookový profil, nemáte najednou vůbec nic.

Dokážete si možná představit, že takové odříznutí mi vzalo jakoukoli motivaci pokračovat v budování online projektu. Při představě, že si budu muset všechno budovat opět úplně od nuly, se mi chtělo brečet. Znáte to, jak moc vás rozčílí, když píšete seminárku a chybným uložením přijdete o poslední stránku, kterou jste napsali. Tak si představte, že tahle „seminárka“ je vaše dva roky budované dílo a zároveň dokument, na kterém visí vaše kariéra. To musí být vztek, co?

Když jsem se po dvou měsících dozvěděla, že je můj Facebookový profil obnovený, spadl mi neskutečně těžký kámen ze srdce. Konečně mám svůj projekt zpátky!

A teď malá hádanka:

Víte, co byla první věc, kterou jsem udělala, když jsem se přihlásila do svého obnoveného profilu?

Teda spíš ta druhá věc… Ta první byla totiž tohle:-D

Hned druhá věc byla to, že jsem začala okamžitě řešit, jak zabezpečit svůj profil tak, aby se mi tohle už NIKDY, NIKDY, NIKDY nestalo znovu!

Zjistila jsem totiž, jak důležitý pro mé podnikání Facebook je, a jak se těžko dovoláváte něčí pomoci v případě nouze. Takže – teď dávejte pozor a následující řádky neberte na lehkou váhu!

Jak svůj osobní profil chránit?

Myslela jsem si, že mám svůj účet zabezpečený, a že si své soukromí celkem hlídám. Ale podcenila jsem to a poučila jsem se. Na Facebooku existuje ochrana, která se jmenuje dvoufázové ověření, a rozhodně stojí za to udělat si chvíli čas a podívat se v nastavení na to, jak funguje.

Ve svém osobním profilu běžte do Nastavení a zvolte sekci Zabezpečení a přihlašování. Najdete v ní doporučené způsoby zabezpečení a seznam přístrojů, které jsou aktuálně k vašemu účtu připojeny. Zkontrolujte si, že vám tam nehnízdí nějaký hacker, a že všechny připojené přístroje patří vám. Poté si projděte následující kroky:

  1. Změňte si heslo a použijte takové, které nepoužíváte na žádném ze svých dalších účtů. Vymyslete si heslo, které bude obsahovat velká i malá písmena, čísla i speciální znaky a budete si ho opravdu dobře pamatovat. Nebo si ho raději uložte do aplikace pro ukládání hesel.
  2. Nastavte si dvoufázové ověření (viz níže).
  3. Nechte si posílat výstrahy v případě, když se do vašeho účtu dostane někdo jiný. Můžete si nastavit, aby vám upozornění přišlo přímo na váš Messanger nebo e-mail.
  4. Vyberte minimálně 3 své přátele, kteří vám v případě nouze budou schopní pomoct získat váš profil zpět.

Jak nastavit dvoufázové ověření?

Dvoufázové ověření je důležitá funkce zajišťující nedobytnost vašeho účtu. V případě, že Facebook zaznamená na vašem účtu přidání nového uživatele z neznámého přístroje, poprosí o zadání kódu. Ten kód můžete získat několika způsoby. A to je právě ta část v nastavení, kterou jsem hluboce podcenila. Radím vám z vlastní zkušenosti – nastavte si hned několik způsobů, jak tento kód budete moct získat.

  1. Stáhněte si mobilní aplikaci (např. Google Authenticator) , která bude s vašim FB profilem provázaná a potřebný kód vám vždy vygeneruje.
  2. Stáhněte si svých 10 kódů pro obnovení, které můžete vždy použít jen 1x, a uložte si je na nějaké bezpečné místo.
  3. Vložte své telefonní číslo pro možnost přijetí kódu SMS zprávou.

Máte vše nastaveno? Výborně!

Zní vám to možná všechno až moc šíleně a asi si říkáte, že vám se tohle stát nemůže. Že já jsem měla prostě jen smůlu. Ale kdepak, těch případů je dneska čím dál víc a hackerům se dnes nevyhne téměř nikdo. Vězte, že k tomu, aby někdo napadl váš účet, vůbec nemusíte být slavná a bohatá osobnost. Možná se vám honí hlavou, co z toho ti hackeři mají, když napadnou někoho, kdo na sociálních sítích je úplně bezvýznamný a nemá tam uložená žádná důležitá osobní data? Jo, tak na to vám neodpovím. Tomu totiž taky nerozumím. Vím jen, že se to děje, a že je potřeba si svůj účet co nejlépe ochránit.

Přeji vám, ať vám nikdy nikdo vaše online podnikání ani osobní profil nenapadne a ať jsou vaše osobní data v bezpečí. ❤️

Sdílej na FB
Sdílej na Twitteru
Sdílej na LI
Sdílej na Skypu
Picture of Hanka Šimáčková
Hanka Šimáčková
Jsem lektorka francouzštiny a specializuji se na online výuku. Učím zábavně a efektivně - tak, aby to vedlo k výsledkům!