Na co zajít do kina?

Všimli jste si, že jsou teď v kinech skvělé francouzské filmy? A už za 2 týdny nás čeká Festival francouzského filmu. Na co půjdete? Pojďte si vybrat. A pokud jste v Praze, pojďme vyrazit do kina společně!

6 největších francouzských filmů roku 2023

Poslední dobou Francouzi vydali takové pecky, že je máme možnost sledovat v i v českých kinech. A to nejen na Festivalu francouzského filmu, ale i mimo něj. Na co vyrazit?

Jeanne Du Barry – Králova milenka

Historické a životopisné drama o milence krále Ludvíka XV. V roli krále hraje Johny Depp. Tento film se u nás promítá už od začátku října.


Umění jíst a milovat

Na tento film slyším jen samou chválu! V Canes dostal i cenu za nejlepší režii a bude reprezentovat Francii na cenách Oscar 2024. Je to romantické drama, co se dehrává se v 19. století, a vypráví příběh o kuchačce a gurmánovi. Mňam, bude tam hodně jídla, těším se na to.:-) A v hlavní roli skvělá Juliette Binoche, kterou mám moc ráda a děsně mi připomíná Libuši Šafránkovou.

Anatomie pádu

Dramatický thriller o najasné smrti nevidemého kluka uprostřed francouzských Alp. Tenhle snímek vyhrál Zlatou palmu na festivalu v Cannes a na CDFD má 83 %, takže to určitě bude stát za to!


Tři mušketýři – D’Artagnan

Prý nejlepší adaptace Dumasového románu Tři mušketýři. Žádné velké ocenění to sice nedostalo, ale diváci si to pochvalují, takže pokud jste fanoušci Tří mušketýrů, tak si to nenechte ujít. Ale nevím, jestli se to ještě promítá. Frčelo to už před několika měsíci. 


Dogman

Nový drsný thriller, kterou natočil slavný francouzský režisér Luc Besson, určitě bude brzy v multikinech. Je o klukovi, kterého šikanovali zavíráním do psích kotců, až si z toho vybudoval takový vztah se psi, až to nahání hrůzu. 

Zásah štěstím

To je nový film od Woodyho Allena, obsazený francouzskými herci a celý ve francouzštině, jupíííí! Prý se u nás bude promítat od ledna 2024. Je to příběh o romantickém trojúhelníku – žena, co si spokojeně žije se svým partnerem, najednou někoho potká… ajéje. 

Nenechte si ujít jedinečnou příležitost…

No jo, jenomže Festival francouzského filmu trvá jen 1 týden a program je nabitý. Není proto lepší zajít spíš na filmy, které se v českých kinech normálně nepromítají a ani nebudou? Využijte jedinečné příležitosti vidět na českých plátnech i méně známé filmy. Vypíchla jsem pro vás 10 filmů, které mě nejvíc zaujaly. V programu jich je ale ještě víc.

  • Malíř jejího těla – životopisný film o francouzském impresionistickém malíři Pierre Bonnard. V hlavní roli uvidíte herce Vincent Macaigne, o kterém se říká, že je „nový Charles Dépardieu“ a jeho ženu hraje slavná Cécile de France. Podle komentářů je to příjemný a kvalitně natočený film.

  • Ve jménu cti – toto historické drama z Paříže 19. století je velmi dobře hodnoceno. Na festivalu v Karlových Varech dostalo ocenění diváků a na CSFD má 85 %. Film Ve jménu cti je výtvor švýcarského herce Vincent Perez, který si v něm i sám zahrál a scénář napsal spolu se svou ženou Karine Silla (bývalou ženou Gérarda Dépardieu). Podle komentářů Vincent Perez hraje skvěle a film zajímavě a hluboce pojednává o rovnoprávnosti žen, emancipaci a soubojích.

  • Kniha řešení – tohle je pro změnu komedie, u které se prý v Cannes smál celý sál. Tak uvidíme.:-) Já bych se tomu nedivila, protože jednu z hlavních rolí hraje moje oblíbená komička Blanche Gardin, kterou sleduju už dlouho. Režii měl na starost Michel Gondry, který zrežíroval taky jeden z mých oblíbených filmů – Pěnu dní, adaptaci poetického románu Borise Viana. Tak si říkám, že tahle kombinace musí stát za to.

  • Noc 12. – taky velmi hezky hodnocený film, něco mezi krimi/thrillerem/mysteriózním dramatem. Je o vyšetřování vraždy malé holky, ale není to obyčejná kriminálka. Po přečtení hodnocení to vypadá, že tenhle film kromě klasického vyšetřování hodně odhaluje emoce vyšetřovatelů, které na ně během vyšetřování dopadají, a tak se vám film usadí hluboko. Já mám psychologické filmy ráda, tak se na to dost těším.

  • Po neznámých stezkách – to bude podívaná! V hlavní roli můj oblíbenec Jean Dujardin, který se po vyléčení z úrazu rozhodne projít pěšky celou Francii. Strašně se těším na ty záběry z francouzské přírody. Už jen při koukání na trailer jsem se rozplývala nad těma nádhernýma Alpama.

  • Saint Omer – tento film mě hodně zaujal. Je od dokumentaristky Alice Diop, ale tentokrát to není dokument, ale celovečerní film inspirovaný skutečnou událostí. Je o soudním procesu s ženou, která je obviněná za zabití své dcery. Postupně během filmu objevujeme její příběh a uvědomujeme si tíhu rasismu a emoce spojené s mateřstvím. Film bude asi dost těžký, ale vypadá zajímavě.

  • Děti těch druhých – příběh o 40leté bezdětné ženě, která si oblíbí syna svého partnera jako by byl její vlastní. V hlavní roli hraje herečka Virginie Efira, kterou na tomto ročníku Festivalu Francouzského filmu můžete vidět hned ve 3 filmech. Za tuto roli dostala Cézara!

  • Na lodi Adamant – dokumentární film z pařížské lodi pro lidi s psychickými problémy.

  • Povaha lásky – kanadský film, ve kterém uslyšíte typickou kanadskou francouzštinu, která vás možná bude bavit, možná bude tahat za uši 😅. Já ji miluju.

Půjdeme spolu do kina?

Už se z toho stává pomalu tradice.😀 Organizuju opět společné kino! Vybrala jsem snímek Pokoj zázraků ve středu 29. listopadu v kině Lucerna. Bude nás 5 a spojíme to i s příjemnou a naučnou francouzskou konverzací před promítáním v Café Therapy. Kdo se přidá?

Sdílej na FB
Sdílej na Twitteru
Sdílej na LI
Sdílej na Skypu
Picture of Hanka Šimáčková
Hanka Šimáčková
Jsem lektorka francouzštiny a specializuji se na online výuku. Učím zábavně a efektivně - tak, aby to vedlo k výsledkům!