Štítek blogu: en français

Dozvíte se hodně nejen o Francii…

ceske vanocni tradice
Kultura

České vánoční tradice očima Francouzů

Baví mě povídat si s mými francouzskými přáteli žijícími v Praze o tom, jak se jim tu žije. Přestože Česká republika není od Francie tak moc vzdálená, kulturních rozdílů se mezi našimi zeměmi najde nespočet. Ať už jde o českou povahu, práci, pracovní prostředí, humor, vkus, kuchyni, nebo třeba tradice. A protože máme Vánoce, zeptala jsem se svých přátel na to, jak vnímají české vánoční tradice.

Číst dále »
foie gras
Kultura

Foie gras – slast na jazyku nebo mráz po zádech?

Foie gras – to je ta tolik oblíbená pochutina mlsných Francouzů. Lahodná paštika z husích nebo kachních jater nesmí chybět u žádné slavnostní večeře. Patří k tradičnímu předkrmu při štědrovečerní hostině. Nejen vegetariánům se však tato lahůdka vůbec nelíbí. Víte proč?

Číst dále »
francouzske vanoce
Kultura

Vánoce po francouzsku / Noël à la française

Oslavili jsme třetí adventní neděli a Vánoce jsou tu už za pár dní. Mí francouzští kamarádi žijící v Praze (des Français expatriés) odjíždí na svátky do Francie, ke svým rodinám, které vidí jen párkrát do roka. Zeptala jsem se jich, na co se těší ze všeho nejvíc. Všichni odpověděli, že na vánoční atmosféru, na rodinnou pohodu a v neposlední řadě na skvělou každoroční hostinu těch nejlepších dobrot.

Číst dále »