Proč zrovna Lupin?

Lupin je nejoblíbenější francouzský seriál na Netflixu. O čem je? A kdo je vlastně Lupin? V článku najdete zábavné aktivity na porozumění textu, zajímavosti o Lupinovi a další zdroje.
Lupin článek

V minulém článku jsme cestovali po Normandii, tak v ní ještě chvíli zůstaneme. Konkrétně ve městečku Étretat. Tohle místo vždycky bylo turisticky oblíbené, ale poslední dobou ještě turističtější, než kdy dřív. Kromě čísté písečné pláže s emblematickými útesy ho totiž proslavil francouzský seriál Lupin na Netflixu. Legendární Arsène Lupin se totiž zrodil právě tady, ve městečku Étretat.

💡 Víte, kdo je Arsène Lupin? 

Arsène Lupin je literární postava, kterou v r. 1907 vymyslel spisovatel Maurice Leblanc a napsal o ní sérii detektivních povídek a románů, které jsou ve Francii asi tak stejně populární jako Sherlock Holmes v Anglii. 

Lupin je geniální lupič-gentleman, kterého si čtenáři prostě zamilují. Jeho zločiny jsou velmi promyšlené a Lupin je bere jako hru mezi ním a detektivem. Detektiv, který jde v románech proti Arsènovi Lupinovi, se jmenuje Herlock Sholmes (což je samozřejmě parodie na Sherlocka Holmese). 

Postava Arsèna Lupina byla ve Francii vždycky populární, ale ve světě o Lupinovi skoro nikdo nevěděl. Před dvěma lety ale Netlix přišel s novým francouzským seriálem Lupin, a protože si hlavní roli zahrál oblíbenec Omar Sy (kterého znáte třeba z filmu Intouchables / Nedotknutelní), tak se stal Lupin jedním z nejpopulárnějších seriálů na Netflixu. Tento netflixový seriál, který jste možná taky už nadšeně shlédli, ale nevypráví přímo příběh Arsèna Lupina. Je o hodném kriminálníkovi jménem Assan Diop, který se těmito romány inspiruje a k postavě Arsèna Lupina se připodobňuje. V seriálu se tak s knihou od Maurice Leblanca seznamujeme a hraje tam klíčovou roli. Kromě toho v seriálu Lupin můžeme vidět právě i Étretat, které je domovem spisovatele Maurice Leblanca a kde Arsène Lupin vznikl.

Pamatujete si na kultovní scénu ze seriálu Lupin, která se odehrává právě na plážích v Étretat? Omar Sy v roli hodného kriminálníka jménem Assan Diop vezme do Étretat svou bývalou přítelkyni se svým synem, ale během procházky tam zjistí, že syn zmizel. Hledají ho, ale syn byl unesen. Assan Diop se tam setkává poprvé tváří v tvář s detektivem, který po něm celou dobu pátrá.

Fanoušci Lupina si určitě rádi zajdou i do muzea Le Clos d’Arsène Lupin v Étretat, což je dům, ve kterém žil právě spisovatel Maurice Leblanc. Dokonce si v Étretat můžeme zahrát i venkovní detektivní escape game nebo strávit noc v detektivním hotelu v pokoji věnovaném jednomu z vašich oblíbených detektivů.

🎥 Aktivita pro vás: porozumění poslechu

O čem že ten seriál vlastně je? Mrkněte na trailer (la bande annonce) k první sérii seriálu Lupin, který vám malinko napoví, o čem v sérii půjde. A procvičte si tím porozumění poslechu.

Jak správně postupovat? V těchto 5 krocích:

1. Pusťte si trailer jen tak, bez žádného cvičení, bez velkého soustředění, jen pro zajímavost. Pochopíte z toho už něco, co se v seriálu bude dít?

2. Pro snazší porozumění toho, co se v traileru říká, si udělejte spojovačku na slovíčka. Znáte je?

3. Podívejte se na trailer ještě jednou a soustřeďte se na to, co slyšíte. Je to rychlé, ale snažte se rozumět co nejvíce slovíčkům a zachytit tam i těch 6 z předchozího cvičení.

4. Jaké věty v traileru zazněly? Klikejte na puzzlíky s větami, které v traileru slyšíte. Klidně si to pusťte ještě jednou. Až vyklikáte všechny puzzlíky, objeví se tam obrázek.

5. Co vidíte na obrázku za scénu? Co se tam děje? Kdo myslíte, že je ten kluk? A co to drží v ruce? Popište francouzsky obrázek a scénu.

A to není všechno!

Baví vás Lupin? Chcete se o něm dozvědět víc? Kromě toho, že vám doporučuju podívat se na seriál Lupin na Netflixu (samozřejmě v originálním znění ve francouzštině), tak mám pro vás i tipy na další zdroje:

📌 Kdo je ten pravý Arsène Lupin? Poslechněte si video C’est qui, Arsène Lupin ? z mojí oblíbené série 1jour1actu. (Zabrouzdejte i na webu 1jour1actu, najdete tam poklady! Jednoduše zpracovaná videa a články na různá témata, která jsou určena dětem, takže jsou pro studenty francouzštiny srozumitelnější.)

📌 Přečtěte si detektivní román o hrdinovi Lupinovi, který napsal spisovatel Maurice Leblanc. Knihy v .pdf ke stažení najdete zde a zde.

📌 Poslouchejte audioknihu detektivního románu Arsène Lupin. Najdete ji zdarma ve formátu podcastu třeba na Spotify zde.

📌 Líbí se vám Omar Sy, herec, který hraje hlavní roli v seriálu Lupin? Poslechněte si povídání “Omar Sy se marie avec Netflix” na RFI. Rádio RFI vytváří materiály pro studenty francouzštiny. I toto vysílání je vypracované jako poslechová aktivita – udělejte si kvíz, nechte si vyhodnotit své odpovědi a dole si stáhněte .pdf s transkripcí.

Máte s porozuměním poslechu problém? Chtěli byste víc takových poslechových aktivit?

Přidejte se do 21denní poslechové výzvy! Dostanete 21 poslechových aktivit, spoustu tipů jak na ně, 3 .pdf dokumenty plné zdrojů na procvičování poslechů ve francouzštině, moji zpětnou vazbu a účast ve skvělé komunitě dalších nadšených studentů francouzštiny. Víc informací o výzvě najdete tady.

Sdílej na FB
Sdílej na Twitteru
Sdílej na LI
Sdílej na Skypu
Hanka Šimáčková
Hanka Šimáčková
Jsem lektorka francouzštiny a specializuji se na online výuku. Učím zábavně a efektivně - tak, aby to vedlo k výsledkům!