ARTICLES – Jak používat členy ve francouzštině

Pro spoustu studentů jsou členy noční můra. Mám pro vás videolekci, díky které ve 20 minutách konečně pochopíte, jak členy ve francouzštině používat.
cleny articles

V češtině je nemáme, v angličtině se v nich všichni plácáme, a když už je konečně pochopíme v angličtině, s hrůzou zjistíme, že ve francouzštině se používají ještě úplně jinak! Taky jsem členy dlouhá leta nechápala. Na vejšce jsem se je drtila na každý test a neviděla jsem v nich logiku. Až jednoho dne přišel ten okamžik, na který nikdy nezapomenu. Heuréka!

Chybami se člověk učí

Na jedné své letní brigádě ve Francii jsem své kolegyni řekla „Ce soir, je vais au concert.“ A ona na mě vykulila oči a celá nadšená se zeptala „Quel concert ? Où ? Quand ?“. Byla jsem překvapená z jejího nadšení a začala jsem ji vysvětlovat, že je to prostě nějaký malý obyčejný koncert v nějakém klubu, nic speciálního. Byla zklamaná. A pak jsem si to uvědomila: Použila jsem totiž ve své větě určitý člen – „je vais au concert“ (au = à+le) – a koncert se tak stal jedinečným, „tím“ koncertem, o kterém asi všichni vědí a všichni mluví… a kolegyně si tak myslela, že přichází o něco velkého. Já jsem ale šla jen na „nějaký“, úplně obyčejný koncert, jeden z mnoha, takže jsem měla použít neučitý člen a říct „Je vais à un concert“. V tu chvíli jsem si uvědomila, jak moc jsou členy důležité a začala jsem je vnímat. I u mě tak platí pořekadlo „chybami se člověk učí“. Vy to totiž můžete od učitelů slyšet milionkrát, ale stejně vám to secvakne až když sami uděláte chybu a ztrapníte se.

Jaké členy ve francouzštině máme?

  • Neurčitý člen: UN, UNE, DES
  • Určitý člen: LE, L‘, LA, LES
  • Dělivý člen: DU, DE LA, DE L‘, DES

Kromě užívání těchto 3 typů členů se ale musíme naučit i:

  • Kdy používáme pouze DE a žádný člen
  • Kdy nepoužíváme vůbec nic

Moje video „Jak používat členy ve francouzštině“

Natočila jsem pro vás videolekci. Ve 20 minutách se dozvíte všechno, co o členech potřebujete vědět – tvary členů, použití členů, vynechání členů, příkladové věty. Všechno vysvětluji srozumitelně a česky. Tak na to mrkněte 😉

Stáhněte si .pdf se shrnutím. Vytiskněte si ho a pište si do něj poznámky během videolekce.

Jak to jde? Otestujte se!

Pochopili jste používání členů? Dávali jste při videu pozor? Pojďte si udělat souhrnné cvičení a zjistěte, jak jste na tom.

Cvičení je autokorektivní. Klikněte na OK, pak vyplňte prázdná políčka v textu a na závěr klikněte vpravo dole na modrou ikonku kontroly, aby se vám zobrazilo vaše skóre.

Pokud se vám cvičení nezobrazuje, klikněte ZDE.

Sdílej na FB
Sdílej na Twitteru
Sdílej na LI
Sdílej na Skypu
Hanka Šimáčková
Hanka Šimáčková
Jsem lektorka francouzštiny a specializuji se na online výuku. Učím zábavně a efektivně - tak, aby to vedlo k výsledkům!