Zajímavosti o slaném karamelu

Víte, proč se karamel jmenuje karamel? A kdy a kde poprvé vytvořili slaný karamel? A proč je tak populární právě v Normandii? Jak přesně se vyrábí? V tomto článku se dozvíte spoustu zajímavostí.

Kdo mě zná, tak ví, že právě slaný karamel neboli „caramel au beurre salé“ je moje nejoblíbenější dobrota.

Slaný karamel je důkaz toho, že v kuchyni skvěle funguje, když se do slaného pokrmu přidá něco sladkého a do sladkého jídla něco slaného. Pizza hawai a kuřecí plátek s broskví tuto teorii sice moc nepotvrzují, ale třeba takové slané preclíky v čokoládě nebo terčík ve svíčkové, to už je jiná. A co teprve slaný karamel! Dorty, zmrzliny a polevy, které se z něj vyrábí, jsou čím dál populárnější i v českých cukrárnách a kavárnách. Slaný karamel existuje v různých příchutích, s oříšky nebo čokoládou, a používá se jako pomazánka na briošky, na vafle nebo jako přísada do zmrzlin, moučníků a mléčných výrobků.

A protože mám slaný karamel tak ráda, společně s e-shopem Babička Chantal jsme pro vás vytvořili soutěž o dobroty ze slaného karamelu! Pojďte se zúčastnit (na Facebooku nebo Instagramu) a třeba se karamelové štěstí usměje právě na vás!🍀

Že je slaný karamel dobrý, to už víte. Ale víte taky, kde a jak se vyrábí?

Ten nejlepší je v Normandii

Na severu Francie, v regionu Normandie, se nachází městečko Isigny. Pyšní se tím, že je v něm slavná manufaktura na ten nejlepší karamel. Jmenuje se – to byste nevymysleli – Caramels d’Isigny. Proč zrovna tam? Protože v Normandii mají výborné kvalitní mléko od místních krav a jsou špičkoví výrobci másla, sýrů a smetany. Vždyť třeba i camembert, nejznámější francouzský sýr, pochází právě z Normandie! Mají toho mléka až až. A po velké hospodářské krizi v roce 1929 ho prý měli takový nadbytek, že nevěděli co s ním, tak začali hledat nové recepty. A voilà ! Začali vyrábět karamel.

💡 Víte, odkud karamel pochází původně?
Je známý prý už od 7. století, kdy ho vymysleli Arabové. Slovo „karamel“ tedy pochází z arabštiny, konkrétně ze slovního spojení „Kurat Al Milh„, což znamená něco jako „sladké kuličky se solí“.

Jestli se o Normandii chcete dozvědět i něco víc, pojeďte tam se mnou online! Kromě Normandie projedeme i Paříž, Provence a Okcitánii. Víc informací o tomhle nejlevnějším zájezdu do Francie plném zajímavostí a zábavných aktivit se dozvíte ZDE.

Nahlédněte přímo do výrobny

O tom, jak v manufaktuře Caramels d’Isigny tato dobrota vzniká, se dozvíte v této reportáži, která se točila přímo ve výrobně. Celý proces je vysvětlený francouzsky a přeložený v anglických titulkách. Já vám výrobu karamelu, kterou v reportáži vidíme, popíšu stručně v češtině.

Jak se karamel vyrábí?

Karamel se vyrábí ve 3 etapách: 

1. Vaření

Smícháme cukr, mléko a máslo, trošku vody, trošku soli a trošku glukózového sirupu (to je tekutý cukr, který se vyrábí z pšenice, a díky němu se ingredience hezky spojí a vytvoří to tu správnou lepkavou konzistenci). Všechny tyto ingredience se dají do měděného velkého hrnce a párou se zahřívá až do té doby, než se karamel roztopí a dosáhne teploty 125 stupňů, což trvá asi 30 minut.  Během vaření karamel dostane hezkou zlatou barvu (ta je naprosto přírodní a nijak se nedobarvuje).

2. Chlazení

Jakmile je směs hezky hladká a všechny ingredience jsou promíchané a dozlatova povařené, tak se tato vroucí směs z hrnce vylije na chladící stoly. Stoly jsou vychlazované pomocí trubky, ve které proudí studená voda. Až je karamel po cca 10 minutách na chladících stolech trošku ztuhlý, tak se nakrájí na 8kilové kusy. Kusy karamelu se pak různě překládají a obrací, a to z toho důvodu, aby karamel vychladnul všude hezky pravidelně. Až teplota karamelu klesne na 37 stupňů, karamel má ideální konzistenci na to, aby se mohl vložit do stroje na výrobu bonbonů. 

3. Stroj

8kilové kusy karamelu v teplotě 37 stupňů se vkládají do stroje, který karamel natahuje a vytváří z něj dlouhé válečky, které pak stroj naseká na bonbony a zabalí do papíru. Během 30 minut je stroj schopný zpracovat 80 kg karamelu a vyrobit z něj 11 400 ks bonbonů. 

Takovýto karamelový bonbon pak můžeme skladovat 16 měsíců. (Vydrží dlouho díky tomu, že základní ingrediencí je cukr, což je přírodní konzervant, a taky proto, že bonbony obsahují minimální množství vody.)

Nemusíte jezdit až do Francie

Pokud máte stejně jako já při koukání na tyhle obrázky chuť se do karamelu zakousnout, nemusíte kvůli tomu jezdit až do Normandie. Karamel od značky Caramels d’Isigny právě prodává Babička Chantal na svém e-shopu. A nebo zkuste štěstí v soutěži, kterou pořádám ve spolupráci s Babičkou Chantal na svých sociálních sítích. Karamel můžete vyhrát zdarma a do Normandie se se mnou můžete podívat i online z pohodlí domova v nejlevnějším zájezdu „Poznej Francii online“, který začíná už 10. července!

Raději bonbon nebo pomazánku?

Slaný karamel koupíte buď ve formě karamelových bonbonů, lízátek nebo i ve formě pomazánky či karamelového krému, který si můžete namazat třeba na briošku, vafli nebo palačinku.

Recept na palačinky od Babičky Chantal

Za mě vedou palačinky. A protože mi Babička Chantal mluví z duše, na jejich webu najdete dokonce i recept na pravé francouzské palačinky (des crêpes). Tento recept je přímo z Bretagne, kde jsou palačinky typické, a kdysi ho prý babička Chantal dostala od jedné své dobré kamarádky. Tak co, vyzkoušíte ho se mnou?

Bon appétit !

Sdílej na FB
Sdílej na Twitteru
Sdílej na LI
Sdílej na Skypu
Picture of Hanka Šimáčková
Hanka Šimáčková
Jsem lektorka francouzštiny a specializuji se na online výuku. Učím zábavně a efektivně - tak, aby to vedlo k výsledkům!