Na výlet do Paříže

Jak strávit krásný den v Paříži? Průvodkyně Petra Trnková vás provede místy, kde zažijete tu správnou pařížskou atmosféru.
vylet do parize

Rok 2023 přímo láká k plánování prodloužených víkendů. Státní svátky 1. i 8. května vychází na pondělí a byl by hřích nevyužít krásné jarní atmosféry na romantický výlet. Co třeba do Paříže? Pekárny plné croissantů, Eiffelovka, Lucemburské zahrady, knihkupectví plná francouzských nádherných knih,… Nemusíte o tom jen snít. Poprosila jsem průvodkyni Petru Trnkovou z projektu Paříž na míru, aby nám poradila, jak si Paříž užít co nejvíc. A ona mi napsala tento skvělý článek, po kterém si okamžitě otevřete vyhledávač letenek a začnete plánovat! Stejně jako jsem to udělala já. Bon voyage !

Kousek Paříže staré, nové, romantické i lenošné… to vše na 1 km2.

Vynoříme se uprostřed města na levém břehu, ten byl vždycky spojen se vzděláním a církví. A kdysi i centrem římské provincie Lutetia, ale na tu se již trochu zapomnělo.

Metrem 4 vystoupíme na stanici Saint Germain des Prés hned vedle kostela. Nejstaršího kostela, který sloužil jako pohřebiště králů. Zvenčí klame, proto nakoukněte dovnitř. Nádherně barevný, zrekonstruovaný kostel je často dějištěm svateb i pohřbů. Pohřeb tu měl i Belmondo.

Vyjdeme z kostela a rozhlédneme se. Lidi kolem jsou zde chic. A perou se o místo na terase vyhlášených filosofických kaváren, kde se prý psal i scénář k Hvězdným válkám.

Tak kam raději? Ke Dvěma Magotům anebo vedle do Café de Flore? Ceny vysoké, ale potkat tu můžete celebrity. Dříve sem chodil i Kundera, který bydlí za rohem. Pozorovatelnu si tu můžete zřídit nad šálkem horké čokolády. Café de Flore ji má mléčnější než Magoti. A já jsem na hořkou. A tu nejlepší hořkou najdete v Angelině.

kavárna v paříži
Nejlepší horká čokoláda? Nejlepší hořká v Angelině, mléčnější v Café de Flore.

Z vašeho místa v kavárně vidíte nejstarší kostel, a zároveň i jediný pařížský mrakodrap, 210 metrů vysokou Věž Montparnasse, ze které máte Paříž jako na talíři. Výhodou je, že samotnou věž nevidíte, ale z ní naopak nádherně vidíte Eiffelovku.

Vím, že na tu chce každý, ale já radši na vyhlídku, odkud je právě Železná dáma vidět. Pokud chcete ušetřit a je vám do 26 let, tak si vyběhněte na Vítězný oblouk. Otevřeno dlouho a vstup zdarma. Večer to načasujte chvilku před celou, ať vidíte Eiffelovku blikat a třpytit se.

výlet do paříže

Z kavárny si můžete odskočit na české pivo. To se čepuje v pátek večer při koncertech Jazz klubu v Českém centru. Zajímavá propagace české kultury v Paříži stojí v rue Bonaparte hned vedle Akademie krásných umění. V domě, kde byla roku 1916 založena Československá národní rada, a taky tam, kde vám vystaví pas na konzulátě, pokud vám jej při toulkách Paříži ukradnou. Na kapsáře v metru i na ulici buďte skutečně opatrní.

Romantické zákoutí na náměstíčku Place de Fürstenberg, kam utečete před hlukem hlavního bulváru Saint Germain, je ideální na rande, žádost o ruku anebo natáčení reklam. A pak se dostanete na ulici Rue de Buci, kde to žije. Všechno na 200 metrech. Pekárna na low cost svačinu do ruky: kafe a croissant, kavárna pro místní u baru na rohu se pere o hosty se sousedním chic podnikem pro turisty. Do toho se pletou cyklisté, popeláři, taxikáři.

Obchůdek celý věnovaný Malému princi, kde můžete zakoupit i baobab a sladké pusinky vedle nejstarší kavárny Procope, na kterou je lepší pohled ze zadního dvorka, vás přivedou na křižovatku Odeon.

Za pár minut si s mapou a knížkou v ruce sednete na zelené židličky v Lucemburské zahradě a dáte si piknik.


Bon appétit !

PETRA TRNKOVÁ

Jmenuji se Petra a Jsem Váš osobní československý průvodce Paříží. Lokál. Ukážu vám Paříž tak, že se stane Vaší láskou a budete se tu cítit jako doma. Stejně jako já.

http://pariznamiru.cz/

Cestování po Francii vás láká, ale neumíte se umět domluvit francouzsky? Zapište se do kurzů pro začátečníky a splňte si svůj francouzský sen!❤️

KURZY FRANCOUZŠTINY ZDE

Sdílej na FB
Sdílej na Twitteru
Sdílej na LI
Sdílej na Skypu
Hanka Šimáčková
Hanka Šimáčková
Jsem lektorka francouzštiny a specializuji se na online výuku. Učím zábavně a efektivně - tak, aby to vedlo k výsledkům!