3 nejkrásnější výlety okolo Ženevského jezera

U Lac Léman jsem letos byla už potřetí. Nejdřív z francouzské, pak ze švýcarské strany. A řeknu vám, jedna strana hezčí než druhá! Co kolem Ženevského jezera navštívit? Dám vám tipy na ta nejkrásnější místa.

Lac Léman je největší francouzské a zároveň i švýcarské jezero. Leží přímo na hranicích těchto dvou zemí. Půlka jezera je švýcarská, půlka francouzská. Jezeru Léman v češtině říkáme “Ženevské jezero”, protože na jeho břehu leží švýcarské město Ženeva (Genève).

K Ženevskému jezeru jezdím moc ráda. Poprvé jsem tam byla, když jsem jela navštívit Ženevu. Podruhé loni s kamarádama na týden na francouzské straně v Thonon-les-Bains. A letos u kamarádky na švýcarské straně v Lausanne. Největší francouzské a švýcarské jezero jsem tak projela už ze všech stran a pořád se nemůžu vynadívat!

U jezera jsou nádherné Alpy, středověké vesnice, krásná města i promenády plné květin. Můžete vyrazit na horskou túru, koupat se na pláži, projíždět na kole vinicemi, jíst raclette, pozorovat labutě nebo se jen tak procházet po městě a kochat se výhledy na jezero. Navíc je v jezeře krásně čistá voda, takže si s sebou rozhodně vemte plavky.

Ať už pojedete k Ženevskému jezeru z francouzské nebo ze švýcarské strany, najdete tam hodně krásných míst. Můžete navštívit například:

  • vysoký gejzír na jezeře v Ženevě,
  • olympijské město Lausanne,
  • jazzový festival v Montreux a sochu Freddieho Mercuryho,
  • muzeum Charlieho Chaplina ve Vevey,
  • lázeňské městečko Évian-les-bains s pramenem vody Évian,
  • středověkou vesničku Yvoire s kamennými domy a hradbami,
  • atd.
Středověká vesnice Yvoire s kamennými domy a hradbami.

Kdo mě ale znáte, víte, že úplně nejvíc si užívám přírodu a túry.

Chtěla bych se proto s vámi podělit o 3 tipy na krásné výlety okolo Ženevského jezera. Pokud jste aktivní cestovatelé jako já, určitě je oceníte.

1. Dent de Jaman – horským vláčkem na švýcarské vrcholky

Nemusíte být sportovci, abyste si mohli užít švýcarské hory! Z městečka Montreux se můžete vyvést historickým vláčkem až na samé vrcholky. Švýcarské ceny můžou být trošku šok, ale pokud nepojedete až úplně nahoru, tak se to dá. Já jsem vyjížděla z Lausanne a nechala jsem se vyvést vláčkem až do stanice Haut-de-Caux, což je poslední stanice, do které platí běžný tarif. Nad Haut-de-Caux už si připlatíte, protože tam už jezdí jen turisti. Celá cesta z Lausanne až do Haut-de-Caux (1150 m.n.m.) mě vyšla na cca 20 švýcarských franků (= cca 500 Kč).

Z Haut-de-Caux vedou cestičky s krásnými výhledy. Já jsem si vyšlápla horu Dent de Jaman (1875 m.n.m.) a byla to nádhera! Na začátku května tam ještě bylo trochu sněhu a občerstvení Cabane de Jaman po cestě bylo ještě mimo sezónu zavřené. Celý okruh byl necelých 10 km s převýšením cca 830 metrů. Krásná pohodová túra, kterou zvládne každý zdravý i netrénovaný výletník.

Moji trasu na Mapy.cz najdete ZDE.

2. Na kole švýcarskými vinicemi – z Lausanne do Vevey

Mezi švýcarskými městy Lausanne a Vevey jsou nádherné vinice Lavaux, které si můžete celé projet na kole a kochat se krásnými výhledy na jezero a na zasněžené vrcholky francouzských Alp. Vinice jsou dokonce zapsány v dědictví UNESCO. Už v 11. století tam totiž mniši postavili kamenné zídky, které chytají sluneční paprsky nad jezerem a sálají pak teplo ještě v noci. Proto se tam vinné révě tak daří a pocházejí odtamtud vyhlášená vína.

Celá cyklostezka mezi Lausanne a Vevey má cca 22 km a je hodně kopcovitá, takže během cesty najedete převýšení cca 500 m. Za ty výhledy to ale stojí! Ve Vevey se pak můžete vykoupat na pláži v jezeře a vrátit se do Lausanne třeba vlakem, pokud se vám už nechce šlapat ty kopce nazpátek. Tak přesně jsem to udělala já a bylo to boží.

Moji trasu na Mapy.cz najdete ZDE.

3. Pořádné francouzské Alpy – Dent d’Oche a Cornettes de Bise

Nejkrásnější jsou ale stejně horské túry, vrcholky, hřebeny, řetězy na skalách, výhledy do nedohledna, pasoucí se krávy, pobíhající kamzíci a horské chaty s čestvým sýrem. Loni, když jsem byla na francouzské straně Ženevského jezera, ve městě Thonon-les-Bains, jsme si s kamarádama udělali pořádnou túru. Pokud máte auto, nemusíte vůbec nic řešit a dojedete si pohodlně na parkoviště do výšky cca 1500 m.n.m. V případě, že auto nemáte, můžete mrknout i po autobusech, které pravidelně jezdí třeba do Chapelle-d’Abondance, odkud vedou krásné treky.

My jsme s kamarády vyjeli autem na parkoviště Chalets de Bise, kde jsme si koupili domácí sýry (hlavně výborný místní sýr abondance) a vyrazili jsme směrem k jezeru Lac de Darbon. Většina kamarádů se tam od nás odtrhla a my jsme s jednou kamarádkou pokračovali dál na vrchol hory Dent d’Oche (2221 m.n.m.). Bylo tam nadherně. K vylezení na vrchol nepotřebujete žádné speciální vybavení, ale jsou tam řetězy a žebříky. Přímo nahoře je auberge, ve které se můžete ubytovat (za cca 20 EUR/os/noc) a další den pokračovat dál. My jsme přespaly pod tarpem, protože byla nádherná červencová noc. Druhý den jsme pokračovaly dál směrem do města, odkud pak jezdily autobusy.

Pokud byste si trek chtěli protáhnout na více dní, doporučuji vzít to i přes vrchol Cornettes de Bise, kde je to taky nádherné. Tato část francouzských Alp rozhodně stojí za návštěvu.

Jako tip na trasu vám tu dám kratší verzi, která nejde přes vrcholky hor, ale z parkoviště přes krásné horské jezero a snadno shůdné hřebeny. Je to necelých 7 km s převýšením cca 600 m.n.m. Příjemná jednodenní túra i pro méně zkušené výletníky.

Mapu této zjednodušené trasy na Mapy.cz najdete ZDE.

Tak co, jaká trasa vás láká nejvíc? Dejte mi vědět, až tam budete. A pokud máte další tipy na výlety okolo Ženevského jezera, sem s nimi! Určitě jsem tam nebyla naposledy.

A co vaše fránina? Domluvíte se?

Pojedete v létě na dovolenou do Francie? Oprašte turistickou francouzštinu a pojďte se přidat do online výzvy „Nakopni svou francouzštinu za 21 dní!“.

Sdílej na FB
Sdílej na Twitteru
Sdílej na LI
Sdílej na Skypu
Picture of Hanka Šimáčková
Hanka Šimáčková
Jsem lektorka francouzštiny a specializuji se na online výuku. Učím zábavně a efektivně - tak, aby to vedlo k výsledkům!