V dnešní době máme jednu skvělou výhodu, která je ale zároveň i obrovskou nevýhodou – na trhu je toho spoustu:
- jazykovky,
- Francouzský Institut a Alliance,
- soukromí lektoři,
- tandemy s rodilými mluvčími,
- mobilní aplikace,
- učební platformy na internetu,
- skupinové kurzy,
- individuální kurzy,
- výuka přes Skype,
- jazykové pobyty v zahraničí,
- samoučení zdarma v obýváku,
- online kurzy,
- e-mailové kurzy,
- (…)
Tak co teda?! Co si jen vybrat?
Která forma učení je ta nejlepší?
Žádná, a přesto všechny. Co tím chci říct? Že pro každého je vhodné něco jiného. Každý se učí jinak, má jiný styl učení, jiný přístup k jazyku, jiné požadavky, jiné zkušenosti, má jiný charakter, jiné zájmy, a v neposlední řadě taky jiný rozpočet. Nikdo ještě nikdy nevymyslel učební metodu, která by vyhovovala všem. A ani ji nikdy nikdo nevymyslí. Každý mozek je totiž originál, každý člověk je jiný.
Co z toho vyplývá? Například že někdo může být maximálně spokojený na skupinových kurzech a pro někoho jsou to vyhozené peníze. Že někdo potřebuje reálnou konverzaci s rodilým mluvčím, zatímco jiný by pro strach z reálných konverzací neotevřel za celou lekci pusu. Že někomu vyhovuje dril v učebnicích a někdo radši vycestuje na rok do zahraničí.
Jak si vybrat?
Než začnete vybírat, nejdříve se zamyslete nad tím, co od výuky očekáváte. Jaký je váš cíl, k čemu francouzštinu potřebujete a za jak dlouho ji chcete mít na jaké úrovni. Jestli se učíte jen pro radost z krásného zvuku tohoto romantického jazyka nebo jestli potřebujete příští měsíc zvládnout odprezentovat přednášku ve francouzštině před svými šéfy, tak je vám asi jasné, že se nebudete učit stejným způsobem. Proto je potřeba stanovit si svůj cíl a ujasnit si své požadavky. Očekávám od výuky hlavně zábavu a beru to jako oddychový koníček? Nebo se chci naučit francouzsky systematicky a dostat se jí pod kůži? Potřebuju se hlavně nějak domluvit bez ohledu na chyby nebo chci mluvit korektně a na úrovni?
Uvědomte si hlavně, že žádné požadavky nejsou špatné! Nestyďte se za to, že vám třeba zrovna na gramatice nezáleží nebo se chcete naučit třeba jen číst, ale mluvit stejně s Francouzi nechcete.
Já mám třeba kamarádku, která ráda leží v gramatických příručkách pro pokročilé a nesmírně ji baví učit se stará francouzská přísloví a idiomatické výrazy. Dnešním Francouzům má však problém rozumět, protože hovorová francouzština jde úplně mimo ni a odmítá se ji věnovat. Proč ne? Je jen na vás, k čemu francouzštinu budete používat a co se budete chtít naučit.
V momentě, kdy si uvědomíte svůj cíl a zamyslíte se nad tím, co od výuky očekáváte, bude se vám vhodná forma učení vybírat lépe.
Ve skupině nebo sami?
To záleží na vás. Pojďme se na to spolu podívat.
1. Skupinové kurzy
Valná většina zájemců o cizí jazyk volí skupinové kurzy v jazykových školách a institutech. Lektor dokáže pojmout více zájemců naráz, čímž jsou kurzy cenově daleko dostupnější než individuální lekce. Studenti mohou pracovat společně, učí se nejen z vlastních, ale i z cizích chyb, a mají spoustu prostoru na zábavné skupinové aktivity, při kterých nejenže procvičují francouzštinu, ale ještě se i socializují a navazují přátelské vztahy s ostatními členy kurzu.
Přes tyto výhody však čím dál častěji slýcháme negativní názory na skupinové lekce. Proč? Důvodů je více. Jeden z hlavních důvodů je pokles kvality jazykových škol kvůli nízkým cenám za kurzy. Lekce nejsou drahé, proto si jazykové školy nemohou dovolit platit profesionální lektory a raději si rychle vyškolí někoho, kdo nemá pedagogické ani jazykové vzdělání. Proto vždy, než se zapíšete na nějaký jazykový kurz, zjistěte si následující informace:
- Jméno lektora, který vás bude učit. Vyhledejte si jeho profesionální profil například na LinkedInu. Ujistěte se, že váš lektor má předchozí zkušenosti, jazyk ovládá a má dobré refence.
- Maximální počet lidí ve skupině. Čím větší počet studentů, tím méně se dostanete při lekcích ke slovu. Navíc se tím i zvyšuje pravděpodobnost, že studenti budou mít velmi rozdílnou úroveň francouzštiny.
- Počet otevřených kurzů francouzštiny. Pokud je tam jen jeden kurz pro začátečníky a jeden pro středně pokročilé, můžete si být téměř jistí, že se v kurzu ocitnete s lidmi, kteří mají velmi rozdílnou úroveň francouzštiny a bude tak velmi náročné pracovat ve skupině. Čím víc kurzů se otvírá, tím lépe jsou studenti rozřazeni podle úrovní.
Pro koho jsou skupinové kurzy ideální?
Z mého pohledu největší důvod ke zvolení skupinových kurzů je příprava na zkoušky. Pokud si například chcete udělat zkoušky DELF/DALF, není od věci přihlásit se rovnou na přípravný kurz k tomu určený ve Franouzském Institutu nebo Alliance. Tam nejlépe vědí, jak vás na zkoušku připravit, protože s největší pravděpodobností to také budou oni, kdo vám budou přihlížet u zkoušek. Studenti, kteří budou ve skupině s vámi, budou mít stejné cíle jako vy, a práce ve skupině tak bude o mnoho příjemnější.
Skupinové kurzy vyhledávejte v případě, že vám kromě jazyka jde také o osobní a sociální kontakt. Velkou výhodou společenských kurzů je seznámení se s ostatními studenty, se kterými se učíte společně a můžete se i stýkat mimo kurzy za účelem zlepšení francouzštiny. Pokud se na kurzu sejdou motivovaní lidé, kteří si spolu skvěle sednou, může to být pro mnohé ten nejsilnější motor k pokroku.
Pokud patříte k těm, kteří se francouzsky chtějí učit poklidným tempem, nikam nespěchají, nečekají žádné zázraky, jsou trpěliví, berou to spíš jako oddychový večerní koníček, rádi se seznámí a nechtějí na učení být sami, skupinové kurzy jsou pro vás jako dělané.
2. Individuální kurzy
Individuální lekce se považují za nejefektivnější způsob výuky. Z vlastní zkušenosti na individuální lekce nedám dopustit. Jsou vhodné pro všechny, komu z jakéhokoli důvodu nevyhovují skupinové lekce (ať už kvůli charakterovým vlastnostem, jazykové úrovni, specifickým požadavkům, místu bydliště nebo třeba kvůli dětem) a zároveň je pro ně velmi obtížné naučit se pracovat sami bez lektora.
Pokud patříte mezi ty, koho zajímá produktivita a časová efektivita, zvolte individuální lekce. Takové pokroky, jaké s individuálním přístupem uděláte, byste při skupinových lekcích ani při samoučení nedosáhli.
Největší nevýhodou individuálních lekcí je jejich cena, která se na první pohled zdá vysoká. Je to z toho důvodu, že lektor s vámi tráví 60 min čistého času a připravuje vám materiály na míru, aby byly vaše pokroky co největší a nejrychlejší. Všimněte si ale toho, že po 60 min individuální lekce jste daleko vyčerpanější, než po stejně dlouhé skupinové lekci. To proto, že je hodina daleko intenzivnější. Už to je známka toho, jak jsou individuální hodiny efektivnější. Cena je tedy sice vyšší, zato se však naučíte více za kratší dobu.
Až si budete hledat individuální lekce, stejně jako u skupinových lekcí si dejte pozor na jejich kvalitu. Ověřte si, zda je lektor zkušený, ovládá výborně dobře jazyk a má dobré reference od předchozích studentů. Kromě toho chtějte po svém lektorovi, aby monitoroval váš pokrok a vedl vás správnou cestou k dosažení vašich cílů. Lektor není jen od toho, aby vám opravoval chyby, ale i od toho, aby vám radil, jak se učit, a motivoval vás.
Kromě skupinových a individuálních lekcí bych tu mohla probrat ještě třeba konverzace, tandemy s rodilými mluvčími, samoučení, jazykové pobyty a podobně. O tom ale zas někdy příště. Doufám, že jsem vám tímto článkem pomohla nahlédnout na formy učení trošku z jiného úhlu. Nevyhledávat individuální lekce jen proto, že „se říká“, že je to lepší, ale proto, že si uvědomujete, že je opravdu chcete. A nezanevřít na jazykovky kvůli tomu, že nějací známí kurzy protrpěli, ale uvědomit si, proč tomu tak bylo. Žádná forma učení není špatná a žádná zas nevyhovuje úplně všem. Máme štěstí, že žijeme v době, kdy je na trhu všechno, na co si jen vzpomeneme.