Mluvení je nejdůležitější část učení. Bez mluvení se nikdy mluvit nenaučíš.
Proto je potřeba ho trénovat. A na to jsou dva způsoby:
1. sám
2. s někým
A my se teď spolu podíváme hlavně na tu první možnost.
Mezi velké výhody trénování konverzace sám se sebou patří to, že:
- je to zadarmo,
- nemusíš vymýšlet žádný zajímavý ani poutavý obsah,
- můžeš se kdykoli zastavit, vyhledat si něco ve slovníku a nikoho tím nezdržuješ,
- můžeš to dělat velice často, klidně každý den.
Možná máš pocit, že to je k ničemu, protože tě nikdo neopravuje. Není tomu tak. Vzpomeň si, že při konverzacích s lektorem tě taky lektor pořád neopravuje. Dokud je vše srozumitelné, nechá tě většinou mluvit. To je totiž to nejdůležitější.
Jazyk se učíme tím, že ze sebe nahlas dostaneme to, co se učíme. Upevňujeme si tak již naučené v paměti. A navíc navykáme pusu na mluvení cizím jazykem.
Chtěla bych ti doporučit 5 metod, které můžeš každý den střídat a vybírat podle nálady:
1. selftalking
Řekni si:
- co vidíš kolem sebe,
- co se kolem tebe děje,
- kde jsi,
- co je za den,
- jaké je počasí.
Řekni si:
- co děláš,
- co chceš dělat,
- co budeš dělat potom.
Řekni si:
- co se ti honí hlavou za myšlenky,
- co si myslíš – řekni svůj názor,
- povyprávěj film, který jsi viděl/a.
2. imaginární dialogy
Představ si reálnou situaci s nějakým francouzským rodilým mluvčím. Představuj si, co říká, a odpovídej mu. Jdeš si koupit bagetu? Nebo přišla návštěva? Nebo se tě Francouz v Praze ptá na cestu? Nebo s tebou flirtuje nějaký elegantní fešácký Francouz? Představ si to a odpovídej jim na imaginární otázky. Může to být dost sranda!:-)
3. shadowing
Zapni si nějakou francouzskou nahrávku v mobilní aplikaci na podcasty (Podcasts / Podcast Addict), která umožňuje nahrávku zpomalit. Zapni ji a asi vteřinu za nahrávkou opakuj všechno, co slyšíš. Zkus napodobit výslovnost, melodii, tón hlasu, intonaci i pauzy. Nemusíš rozumět všemu. Stačí chápat kontext. Téhle metodě říkám „záchodová“ – dej si mp3 přehrávač/rádio na záchod, a pokaždé, když tam půjdeš, tak si zkus poslechnout a zopakovat pár vět. Stačí minutka dvě, ono to pak po několika minutách hodně unavuje.
Pro shadowing se skvěle hodí i videa v pomalé francouzštině třeba od Clémence na jejím Youtube kanále French with Clémence.
4. skládání vět
Ze svého sešitu nebo ze svých kartiček slovíček si vylosuj 3-5 kartiček s náhodnými slovíčky (podstatná jména, přídavná jména, příslovce, slovesa) a zkus z nich poskládat věty. Nejdřív začni jednoduchými větami, pak zkus souvětí, nakonec třeba i povyprávět celý příběh.
5. asociace
Vytáhni si ze svého sešitu nebo ze svých kartiček slovíček jedno slovo a zkus co nejrychleji říct, co ti evokuje.
Např. stůl > Jsem v kuchyni se svým přítelem a večeříme. Je 18 hodin večer. Dáváme si špagety s pestem. / často > Často pracuju o víkendech. Chci mít volno, ale nemůžu, protože mám moc práce.
Třeba tě napadnou ještě i nějaké další metody, které tě budou bavit.
Udělej si z toho srandu, bav se u toho, a hlavně – nenuť se do toho! Dělej to „pour plaisir“! Každý den si můžeš vybrat metodu, na kterou máš zrovna náladu.
Tip:
Jednotlivé metody si napiš na kartičky. Vlož je do krabičky a každý den si z ní vylosuj 1 kartičku. Metodu, kterou si vytáhneš, pár minut praktikuj a máš hotovo!
Jestli to své samoučení přeci jen chceš okořenit nějakou reálnou konverzací s někým opravdovým, můžeš využít mé nabídky 30minutových konverzací nebo se poohlédnout po francouzských mluvčích na Italki. Vytvoř si tam profil zdarma a vyfiltruj si profily francouzských mluvčích, kteří jsou ti sympatičtí. Podívej se na jejich profilová videa, ve kterých se představují ve francouzštině. Najdeš si někoho sympatického? Zkus mu napsat o seznamovací půlhodinku. 🙂