Paříž proti proudu OH

V Paříži se budou brzy konat olympijské hry, už potřetí. V čem budou tyto OH jiné a o čem se mluví v médiích?
JO

Tak je to tady, [žijo] se blíží! Co? Jaké [žijo]? No přece JO. Nebo chcete-li:

les jeux olympiques

Letos se konají OH v Paříži, tak si o nich pojďme něco povědět.

Víte, že…?

  • původní olympijské hry, které se konaly už v r. 776 př.n.l. v Olympii v Řecku, byly od těch našich hodně odlišné – jiné sporty, jiný program, ale i jiní soutěžící (účastnili se jich jen muži a původně jen Řekové)
  • moderní olympijské hry, jak je známe dnes, založil Pierre de Coubertin (FR) v r. 1894
  • ve Francii už se budou konat OH letos potřetí – v r. 1900, 1924 a teď v r. 2024
  • symbolem je 5 barevných kruhů, které znázorňují 5 kontinentů a 6 barev světa, ale neplatí, že jednotlivé barvy reprezentují konkrétní kontinenty
  • od roku 1924 se konají kromě letních OH i zimní OH
  • od roku 1960 se konají i paralympijské hry

A co je zajímavého na letošních hrách? 

Letos je to tedy přesně 100 let, co Francouzi organizovali hry naposled, v roce 1924. Tento rok je pro ně tedy symbolický. Dělají všechno pro to, aby letošní hry byly nezapomenutelné. Jak? Shrnula jsem vám to do 6 bodů.

1. Maskoti

Je to prý poprvé, co je maskotem olympijských her nějaký předmět (a ne třeba zvíře). Vypadá to roztomile, ale málokdo vlastně ví, co tenhle maskot znázorňuje. Poznáte to? 

První reakce Francouzů na jejich maskota byla trochu kontroverzní, protože hodně lidem připomíná jednu specifickou část ženského pohlavního ústrojí…🫣 Hihi, ale ne. Je to čepička! Takzvaná frygijská čepička, jeden ze symbolů Francouzské revoluce. Během těchto slavných nepokojů kolem roku 1789 ho nosili sansculoti na hlavě jako čapku svobody. A vy jste ji určitě už mockrát viděli. Jen si to možná neuvědomujete. 

Frygijskou čapku totiž moc dobře znáte díky Marianne, alegorické postavy Svobody. Znázornění Svobody jako ženy určitě znáte ze slavného obrazu “Svoboda vede lid na barikády” (francouzsky La Liberté guidant le peuple) od francouzského malíře Eugèna Delacroixe. Ale kromě obrazu jste určitě už viděli hlavu Marianne třeba i na poštovních známkách nebo na euromincích. Všimli jste si někdy, že má na hlavě právě frygijskou čepičku? Podívejte se pořádně.

2. Zahajovací ceremoniál v centru města

Poprvé v historii olympijských her se bude zahajování konat ne na stadionu, ale přímo v centru města. Bude to velkolepé. Historické centrum, Eiffelovka v pozadí, lodě na Seině,… Jako vypadá to moc hezky, posuďte sami.

Nádhera. Ale ty jo… těch problémů, co to přinese! Chudáci Pařížani. Hluk, bordel, nebezpečí útoků, chaos, přeplněná doprava, stávky… ajaj. Ale stejně myslím, že to bude stát za to. Co myslíte vy?

Na zahájení zazpívá zpěvačka Aya Nakamura, což je nejposlouchanější francouzská zpěvačka ve světě. Pochází z Mali, takže vás asi nepřekvapí, že v čím dál pravicovější francouzské společnosti vyvolala její barva kůže jistou vlnu kritiky. Údajně ta kritika není kvůli jejímu původu, ale kvůli jejímu hudebnímu stylu, který nekoresponduje s tradičními francouzskými šansóny. Tak vám nevím, ale moc jim tenhle argument nevěřím. 

3. Plavecké disciplíny na Seině

V minulém století se v Seině normálně koupalo, ale někdy od 20. let to už není možné. Seina je moc špinavá, vypouští se do ní hodně odpadních látek. Francouzi se ale rozhodli ji vyčistit. Už na tom pracují od roku 2018, investovali do toho už několik miliard eur a pořád to jaksi není úplně podle představ. Tak snad z toho všichni plavci světa nedostanou střevní potíže. Držme jim palce. 

A jestli máte rádi Macrona, tak je držte i jemu. Slíbil totiž, že se v Seině před zahájením OH vykoupe, aby dokázal, že je voda naprosto čistá. Bon courage !

4. Vyčištěné město

Kromě Seiny se ale čistí i chodníky. Ne jen od nedopalků a psích “crottes”, ale i od lidí. Od lidí, co nejsou pro krásnou honosnou Paříž reprezentativní. Ano, je to tak, pařížští bezdomovci byli naloženi do autobusů a vyvezeni mimo město. Okolní města si s nimi teď musí nějak poradit. Pochybuju, že si pro ně po skončení OH Paříž přijede zpátky.

5. Surfování na Tahiti

OH se budou konat na spoustě míst. Už jenom v Paříži je těch míst, kde se budou odehrávat různé sportovní disciplíny, všeho všudy 15. Tak např. v Grand Palais se bude šermovat, na Invalidovně bude lukostřelba, pod Eiffelovkou se bude hrát beach-volley a ve Versailles se bude jezdit na koních. Kromě Paříže ale bude některé sporty jako plachtění hostit přístavní město Marseille. A surf? Na ten už si budete muset zaletět daleko, až do Francouzské Polynésie, na Tahiti. 

Bohužel ale na Tahiti se to přípravy neobešly bez problémů. Kvůli jakési konstrukci, která se musí v moři kvůli disciplíně postavit, se bohužel poničily nějaké mořské korály. Ekologové samozřejmě bojovali co jen to šlo, ale prý to bohužel jinak nešlo. Škoda.

6. Co nejnižší rozpočet

Organizace olympijských her stojí opravdu hodně miliard a je známo, že země, která OH hostí, na tom ekonomicky tratí. Nevadí, ta sláva stojí za to! Nicméně letošní OH vůbec v porovnání s ostatními drahé nebudou. Francouzi umí šetřit, což je v dnešní době vysoké inflace opravdu kumšt.

Odhaduje se, že OH 2024 vyjdou na necelých 9 miliard eur. Tak levně se to nepovedlo žádné hostující zemi od roku 2000. Jen pro porovnání, minulé hry v Tokiu vyšly na 12 miliard eur a hry v Pekingu v r. 2008 stály dokonce 32 miliard eur. Takže klobouk dolů! 

Bohužel to šetření má i svou stinnou stránku. Aby během OH všem zajistili ubytování, vyhnali studenty ze studentských kolejí a na oplátku jim dali každému 100 eur, což ve Francii nestačí ani na týden. Taky zvýšili během konání OH ceny dopravy a všech služeb minimálně o dvojnásobek, což Pařížani nepřivítali s žádným nadšením. A mzdy zaměstnancům? S tím si taky uměli poradit. Na OH totiž bude pracovat 31 500 dobrovolníků. 

I přes množství kritiky si myslím, že je tahle strategie ekonomicky skvělá. Francouzi jsou sice naštvaní, ale jak je znám, tak budou tak pyšní na svou zemi, že hostí tak majestátní OH, že na nějaké své ekonomické znevýhodnění brzy zapomenou. Je to přeci jen radostná událost, která Francii dodá zas nějakou tu prestiž a ukáže ji v tom nejlepším světle. Těším se na to! Doufám, že se v létě v televizi kouknete na pár záznamů a pokocháte se tím výhledem na krásnou Eiffelovku. 

Jeďte do Paříže virtuálně!

V televizi to sice bude hezká podívaná, ale během OH do Paříže raději nejezděte. Pokud nejste vyloženě fandové olympijády a nemáte koupené lístky, tak se letos v létě určitě Paříži vyhněte. Bude přeplněná, drahá a troufám si tvrdit že i nebezpečná. Ideální bude zůstat doma a jet do Paříže online!😍 Co vy na to?

Nejlevnější zájezd – Poznej Francii online

Letos už podruhé pořádám online zájezd do Francie. Pojedeme do Paříže, do Bretaně a Akvitánie. Čeká vás 10 nabitých dní, plno zajímavostí a 2 skvělé přednášky od českých průvodkyň. Víc informací o „Nejlevnějším zájezdu“ najdete zde.

Sdílej na FB
Sdílej na Twitteru
Sdílej na LI
Sdílej na Skypu
Picture of Hanka Šimáčková
Hanka Šimáčková
Jsem lektorka francouzštiny a specializuji se na online výuku. Učím zábavně a efektivně - tak, aby to vedlo k výsledkům!