10 nejlepších podcastů pro studenty 🇫🇷

Máte problém rozumět Francouzům? Vypilujte si poslech na podcastech tvořených přímo pro studenty! Jsou pomalejší, srozumitelné, s vysvětlenou slovní zásobou a často i s transkripcí. Vyzkoušejte 10 nejlepších podcastů od lektorů pro studenty.

Zapomeňte, že se učíte

Co vás nejvíc baví při učení jazyků? Máte nějakou oblíbenou metodu, při které ideálně zapomenete, že se vlastně učíte?

Pro mě to vždycky byl poslech. Když jsem se učila jakýkoli cizí jazyk, tak jsem hlavně poslouchala – nejdřív seriál Přátele (mám ho zkouknutý asi milionkrát v češtině, v angličtině, španělštině a francouzštině), pak hudbu, pak audioknihy. A od té doby, co existují podcasty, tak miluju podcasty! Co vy?

Jaké podcasty poslouchat?

Já miluju podcasty všeho druhu. Krátké a vtipné, dlouhé a seriózní, o politice, o cestování, o meditacích, o zdravém životním stylu, o podnikání, o marketingu,… o čemkoli, co mě zajímá. Podcasty poslouchám někdy před spaním, při cestování, občas během vaření a jídla, v posilce u cvičení nebo třeba na procházkách.

Pro učení francouzštiny můžete sáhnout po podcastech, které byly přímo vytvořeny pro studenty francouzštiny. Jsou namluvené pomaleji, namlouvají je přímo lektoři francouzštiny, rodilí mluvčí, kteří mluví pomalu a srozumitelně a vysvětlují různá slovíčka a těžší výrazy – ať už francouzsky (že je opíšou, řeknou definici nebo synonymum) nebo v kombinaci s angličtinou.

Vyzkoušejte těchto 10 podcastů:

Podcastů pro studenty francouzštiny existuje hodně. A na vás je vybrat si takový, který bude nejvíc vyhovovat právě vám. 

Podcasty jsem pro vás seřadila od nejjednoduššího po nejtěžší a doplnila je ikonkami: 

🇬🇧🇫🇷 = vedeno v angličtině

🇫🇷🇬🇧 = vedeno ve francouzštině, občas použita angličtina

🇫🇷 = celé čistě ve francouzštině

1. CoffeeBreak French 🇬🇧🇫🇷

Tento podcast je i pro úplné začátečníky! Mají 4 série epizod rozdělené podle jazykových úrovní, a tak můžete začít už úplně od nuly. Pokud umíte anglicky, provedou vás postupně celou slovní zásobou od pozdravů, přes povídání o sobě až po komplikovanější témata.

2. Madame à Paname 🇫🇷🇬🇧

Víte, že se Paříži říká Paname? Kvůli slaměným kloboukům. Ale o tom zas někdy jiny… Teď vám chci představit podcast od lektorky Marion. Mluví tak krásně pomalu, že ji opravdu budete rozumět. Najdete ji i na YouTube, dělá fajn videa. Transkripce ke svým podcastům má pouze placené.

3. Français avec Pierre 🇫🇷

Toho určitě už znáte! Spolu se svou španělskou ženou natáčí videa o francouzštině – radí s gramatikou, se slovíčky, s různými výrazy. Mluví hezky srozumitelně, ale nepřehání to tolik, jako Marion s Madame à Paname. Sledujte ho i na YouTube.

4. Little Talk in slow French 🇫🇷🇬🇧

Tento podcast baví i mě! Poslouchám ho zrychleně a učím se na tom anglická slovíčka, protože občas něco přeloží do angličtiny. Autorka podcastu Nagisa si vybírá fakt zajímavá témata. Žádné dialogy pro začátečníky o nakupování a o tom, jak Francouzi jedí croissanty. Ale třeba témata jako válka v Indočíně, ochrana biodiverzity, kolonizace Asie, krize demokracie nebo třeba plánované Olympijské hry v Paříži. Pokud vás nebaví učebnicová témata, tak rozhodně doporučuju.

5. InnerFrench 🇫🇷

Áaach, náš oblíbenec Hugo! Moje studentky ho milují. Je to sympaťák. Francouzský lektor, co žije v Polsku a tvoří zajímavý obsah pro studenty francouzštiny. Témata má taky rozmanitá, žádné učebnicové dialogy. Těžší slovíčka Hugo nepřekládá, ale vysvětluje francouzsky. A všechny transkripce k podcastům má zdarma. Stačí se jen zaregistrovat pod e-mailovou adresou na jeho webu a máte ke všemu přístup.

6. Français avec Yasmine 🇫🇷

Další skvělý podcast plný zajímavých témat! Yasmine občas vysvětlí gramatiku, občas slovíčka, ale hlavně se často věnuje zajímavým kulturním tématům (nejen) o Francii a Francouzech. Náročnější slovíčka popisuje francouzsky, vysvětluje je a dává jim definice.

7. Duolingo  🇫🇷🇬🇧

Jestli máte pocit, že podcast od Duolinga bude strojový a uslyšíte v něm stejně podivné věty, jako se učíte v aplikaci Duolingo, tak se ničeho nebojte. Tenhle podcast je skvělý! Vypráví různé reálné příběhy zajímavých lidí (nejen) z frankofonního světa. Těžší slovíčka jsou vysvětlené anglicky.

8. Français avec fluidité 🇫🇷

Fabien je takový vyšší level Huga z InnerFrench. Mají hodně podobné podcasty, ale Français avec fluidité mi přijde o fous těžší, ale ne o moc. Příjemný hlas, skvělá zajímavá témata a transkripce zdarma.

9. Français authentique 🇫🇷

Johan mi přijde, že se čím dál víc zaměřuje na pokročilé studenty. Kromě toho, že má i klasické epizody na běžná témata, tak se hodně zajímá o filosofii a rád točí i náročnější epizody. Je zajímavý a hrozně hezky se poslouchá.

10. Journal facile – RFI 🇫🇷

Hihi, zas tak „facile“ to není, ale je to přeci jen trošku srozumitelnější, než klasické zprávy. Výhoda ale je, že pokud sledujete, co se děje ve světě, je pro vás jednodušší zprávám rozumět. Každý den 10 minutová epizoda, která vám shrne, co nového.

Tak co, jaký si vyberete?

A co další podcasty?

Kromě podcastů tvořených pro studenty ale neváhejte poslouchat i podcasty, které nemají s učením francouzštiny nic společného a jsou primárně určeny pro Francouze. Najděte si témata, která vás zajímají a o kterých třeba už něco víte, ať to pro vás není příliš náročné. Najděte si třeba podcasty o vaření, o zdravém životním stylu, o józe, o cestování,… prostě o čemkoli.

V mobilní aplikaci, kterou používáte pro podcasty (Podcasts / Podcast Addict / Spotify), napiště vaše oblíbené téma do vyhledávače a najděte si další podcasty, které si zamilujete.

Bonne écoute !🎧

Sdílej na FB
Sdílej na Twitteru
Sdílej na LI
Sdílej na Skypu
Hanka Šimáčková
Hanka Šimáčková
Jsem lektorka francouzštiny a specializuji se na online výuku. Učím zábavně a efektivně - tak, aby to vedlo k výsledkům!