To, že francouzská výslovnost není jednoduchá, je obecně známá věc. Pro velkou spoustu lidí je to i ten nejhlavnější důvod, proč se francouzštinu nikdy nezačali učit, přestože se jim ten jazyk moc líbí. Roztodivné zvuky a spoustu nevyslovených písmenek odradí nejednoho studenta. Co s tím?
Je to opravdu taková hrůza?
Z vlastní zkušenosti můžu říct, že je to hrůza jen do té doby, dokud nepochopíte, jak francouzská výslovnost funguje a jaká má pravidla. Spoustu studentů totiž ani neví, že tam nějaká pravidla jsou.
Já jsem se francouzskou výslovnost naučila až na univerzitě, poté, co už jsem z francouzštiny úspěšně odmaturovala na 1. Dodnes si pamatuju první hodinu fonetiky v 1.ročníku na katedře francouzštiny. Doktorka Schejbalová si nás posadila do kroužku kolem stolu a vyzvala nás, abychom jeden za druhým vyslovili neurčitý člen mužského rodu – un. Až jsme tak všichni v kroužku učinili a vyplodili ze sebe jakousi nosovku podobající se spíš té na A, prohlásila: „Ne, všichni špatně.“ Spadla nám všem brada a začali jsme se učit správnou francouzskou výslovnost.
Dozvěděla jsem se, že nosovky ve francouzštině jsou hned 4, že E se dá vyslovit spousta způsoby, že ta stříška nad e má svůj význam, nebo třeba taky to, jak poznám, kdy se jaké písmenko čte nebo ne. Všechno mi začalo dávat smysl a já jsem konečně pochopila, že se nemusím učit všechno nazpaměť, ale že ta francouzština má svá pravidla a svou logiku.
Pochopila jsem, proč se mi tak často stávalo, že mi rodilí mluvčí nerozuměli.
Znalosti z fonetiky mi pomohly nejen lépe vyslovovat, ale i lépe rozumět a psát.
Teoretické znalosti jsem propojila s praxí, a dnes už mluvím téměř jako rodilá Francouzska.
Jak se francouzskou výslovnost naučit?
Problém je, že pokud nestudujete francouzštinu na univerzitě, většinou se k pravidlům správné výslovnosti nedostanete. Na jazykových kurzech proberete jen rychle to nejzákladnější, nejdůležitější totiž je, abyste se uměli nějak domluvit, a čert vem perfektní výslovnost. V jazykových učebnicích najdete základní přehled výslovnosti zpravidla jen na úplném začátku, který stejně většina studentů přeskočí nebo projede velice rychle. A pak se všechno naučí podle sluchu, metodou opakování. To sice vůbec není špatná metoda, má však jeden háček – dokud nebude vědět, že nějaký určitý zvuk existuje, tak ho nebudete schopní rozpoznat, a tudíž ani napodobit. Např. dokud nebudete vědět, že ve francouzštině existuje otevřené a zavřené e, s největší pravděpodobností si toho ani nevšimnete a budete říkat prostě jen nějaké obyčejné e. Ani vás nenapadne hledat mezi nějakými e rozdíl.
Francouzština není mezi jazyky žádnou výjimkou. Vezměme si například angličtinu, jejíž výslovnost není o nic jednodušší, řekla bych i daleko komplikovanější (i když mě jako lektorce francouzštiny se to povídá, že jo😉). Anglicky umím vcelku dobře, už se ji učím od základky a ve svém multikulturním okolí ji používám dost často. Až nedávno jsem se však dozvěděla, že ve slovech button a body se vyslovuje úplně jiné a. Do té doby jsem v nich neviděla rozdíl!
Vytvořila jsem pro vás Youtube seriál o francouzské výslovnosti!
Původně jsem chtěla vytvořit program pro své stávající studenty. Když jsem ale viděla, jaký zájem o znalosti správné výslovnosti je i ze strany veřejnosti, rozhodla jsem se, že vytvořím videa pro všechny zdarma na Youtube.
Pomocí autentických videí vám ve videích ukážu, jaké má francouzská výslovnost pravidla, jak se co vyslovuje a na co je potřeba si dávat pozor. Rozebereme si spolu věty z francouzských seriálů a filmů, zaměříme se na správnou intonaci, vázání i tempo. Naučíte se rozpoznat, která písmenka se jak čtou, a které koncovky se vyslovují a které ne. Nečekejte videa plné nudné teorie. Na francouzskou výslovnost se podíváme na zoubek pěkně postupně. Budete pozorovat, opakovat, rozebírat společně se mnou. Uvidíte, jak vám to postupně začne dávat smysl a jak začnete nejen líp mluvit, ale i líp rozumět rodilým mluvčím.
Dnes spouštím úplně první video, na které se můžete podívat zde:
Líbí se vám toto nové video? Máte k němu jakékoli poznámky? Uvítali byste, kdybych něco pozměnila? Neváhejte mi napsat váš názor, dělám totiž videa pro vás!