„Ach, ti mladí! Pořád jsou jenom na mobilu…“

Většina z nás už má mobil přirostlý k ruce. Je na čase toho využít a nechat si k tělu přirůst i francouzštinu. Díky mobilním aplikacím si můžete kdekoli a kdykoli procvičovat francouzská slovíčka nebo si třeba pilovat porozumění poslechu. Pojďte se podívat na šest skvělých aplikaci, které si zamilujete!

 

 

1. DUOLINGO

Snad nejoblíbenější aplikace na učení se cizích jazyků! Je k neuvěření, že tak skvělá aplikace je dostupná zdarma. Na Duolingu se můžete učit různé jazyky, a pokud umíte anglicky, můžete se na něm přes angličtinu učit i francouzsky. Zábavným způsobem vás provede lekci po lekci, bude sledovat váš pokrok a nenechá vás polevit ani na jediný den. A to přesně chcete!

Jedinou nevýhodou Duolinga je, že si tam nemůžete vkládat vlastní kartičky se slovíčky, a nemůžete si upravovat lekce, které jsou pevně dané. Díky tomu je to ale naprosto ideální aplikace pro úplně začátečníky a ty, kteří se chtějí naučit slovíčka z různých oblasti a nic nevynechat (zvířata, rodina, bydlení, sporty,…)

2. LYRICS TRAINING

Máte rádi hudbu? Spojte zábavu s učením a vyzkoušejte aplikaci Lyrics Training. Co umí? Pouštět vám francouzské písničky a dávat cvičení na doplňování textu, který právě posloucháte. Sice vám nepřeloží, co texty znamenají, ale rozhodně si díky ní zlepšíte porozumění poslechu a navíc vám dá skvělé tipy na francouzskou současnou hudbu. Protože Edith Piaf rozhodně není všechno!

3. PODCAST ADDICT

Aplikací, kde můžete poslouchat podcasty, uz existuje celá řada. Aplikace Podcast Addict je ale moje nejoblíbenější! Najdete na ni podcasty v různých jazycích na nejrůznější témata. Stačí jen vybrat francouzštinu a do vyhledávače napsat téma, které vás zajímá (cestování, zdravá strava, marketing,…) a vybrat si z různých podcastů ten, který budete rádi poslouchat pravidelně na cestě do práce. Většina podcastu sice nemá k dispozici transkripci, ale to vůbec nevadí, protože nejde o to rozumět všemu.

Epizody svých oblíbených podcastů si můžete stáhnout do mobilu a poslouchat je, i když zrovna nejste připojeni k internetu.

4. QUIZLET

Komu nevyhovuje Duolingo, protože si v něm nemůže upravovat kartičky a vkládat vlastní slovíčka, tak si zamiluje Quizlet. Aplikace, ve které se můžete učit slovíčka buď z již vytvořených nebo z vlastních seznamů. Slovíčka vkládáte ve formě flashcads, které můžete zpestřit obrázkem a doplnit výslovností. S kartičkami pak můžete hrát různé hry, psát diktáty nebo testy.

5. LE CONJUGUEUR

Naučit se časovat všechna slovesa ve francouzštině není žádná hračka. Nepravidelných sloves jsou stovky, takže je naprosto přirozené, že všichni studenti v časování tápou. Proto vždy doporučuji mít u sebe na mobilu nainstalovanou aplikaci Le Conjugueur, ve které si velice rychle můžete ověřit časování jakéhokoli slovesa.

Aplikace funguje i offline, stačí vždy jen napsat do vyhledávače infinitiv hledaného slovesa a vyjede vám kompletní časování slovesa ve všech časech a způsobech. Díky rychlosti vyhledávání se aplikace hodí při psaní domácích úkolů, na hodině francouzštiny i při běžné konverzaci.

6. FRANÇAIS AUTHENTIQUE

„Apprenez à parler français en prenant du plaisir !“

Johan je skvělý. Učí francouzštinu, píše články, dělá videa na Youtube, nahrává podcasty,… To vše pro studenty francouzštiny z celého světa. Mluví pomalu a srozumitelně, takže mu krásně rozumí i středně pokročilí studenti. Povídá o všem možném – o učení se jazyků, o francouzštině, o metodách, o Francii a její kultuře, o svých dětech, a poslední dobou se čím dál víc věnuje osobnímu rozvoji.

Poslouchejte Johanovy nahrávky a sledujte jeho videa. Dozvíte se v nich spoustu zajímavých informací a vylepšíte si schopnost porozumění poslechu, která je velmi důležitá. Na stránkách https://www.francaisauthentique.com/podcasts/ si můžete přečíst i veškeré transkripce k podcastům.

 

 

Zaujaly vás některé z 6 doporučených mobilních aplikací? Určitě je vyzkoušejte a dejte mi vědět, jak vám vyhovují.

Máte tip na další mobilní aplikace, které byste doporučili studentům francouzštiny? Nenechávejte si je pro sebe a napište do komentářů.