Jen málokdy se stává, že při učení se cizího jazyka nemáme problém s porozuměním poslechu. Celkem rychle se naučíme rozumět při konverzacích jeden na jednoho, pak i sledovat jednoduché dialogy. Když ale přijde na řadu živá diskuze, komplikovanější dialogy ve filmech nebo nedej bože hlučná konverzace se skupinou rodilých mluvčích v baru u piva, uvědomujeme si, že porozumění poslechu by chtělo vypilovat…

Jak zlepšit schopnost porozumění poslechu?

Odpověď je jednoduchá – poslechem. Jestli se chcete naučit poslouchat, tak cvičte poslouchání. Poslouchejte všechno, co se dá: videa, nahrávky, písničky, konverzace… Cokoli!

Mezi nejoblíbenější typy poslechů patři filmy a seriály. Když večer po práci koukáte zachumlaní v dece na celovečerní skvělý film na epizodu za epizodou napínavého seriálu, ani si neuvědomujete, že se u toho učíte. A tak se učí přece nejlíp!

Jak se učit při sledování filmů?

Nejefektivnější je samozřejmě sledování filmů ve znění ve vašem cílovém jazyce. Když se učíte francouzsky, nemusíte nutně sledovat francouzské filmy, stačí si sehnat daný (třeba americký) film ve francouzském znění. Tím, že však sledujete filmy pocházející přímo z frankofonních zemí (Francie, Québecu, Belgie, Švýcarska, Lucemburska,…), učíte se tak nejen jazyk, ale rozvíjíte si zároveň kulturní znalosti o frankofonních zemích, o jejích hercích, zvycích, životním stylu, humoru a podobně.

Co se týče titulek, zkuste co nejdříve vypouštět ty české. Nejlíp se naučíte, pokud budete sledovat filmy ve francouzském znění s francouzskými titulky. A pokud je nemáte k dispozici, tak raději žádné. Sice nebudete rozumět všemu, ale vězte, že si uši za nějakou dobu zvyknout a začnou vás odměňovat čím dál lepším porozuměním. Jen musíte vytrvat a nebýt na sebe moc přísní.

Nesmutněte z každé věty, které nerozumíte, ale naopak se radujte z každé věty, které rozumíte!

Kde sledovat francouzské filmy?

Možností máte spoustu. Filmy můžete:

 1. zakoupit na DVD třeba na Amazon.fr nebo na bazaru leboncoin.fr;
 2. půjčit v mediatéceInstitut Français v Praze nebo v Alliance Française v Brně, Plzni, Ostravě atd.
 3. sledovat v kinech (tam však budou vždy české titulky)
 4. stáhnout přes torrents, ovšem to není úplně zákonné, takže vám sem návod dávat nebudu (pokud chcete, můžete si nějaký návod vygooglit)
 5. stáhnout na Uloz.to;
 6. sledovat na zpoplatněných streamingových platformách (stačí do Googlu zadat název filmu a „streaming“ a vyjede vám jich několik, ovšem připravte se na to, že nebudou zdarma)
 7. sledovat na Netflixu, který je na první měsíc zdarma, pak za 250Kč/měsíc, a najdete na něm spoustu skvělých filmů i seriálů v různých jazycích s titulky i ve francouzštině (seznam francouzských videí dostupných v ČR najdete zde)

Já pro vás mám 10 skvělých celovečerních filmů dostupných na Uloz.to ke stažení zdarma!

https://youtu.be/RNnEYX9aWHs
 1. Hors de prix – popis na CSFD zde; na Uloz.to ke stažení zde
 2. La Délicatesse – popis na CSFD zde; na Uloz.to ke stažení zde
 3. Ratatouille – popis na CSFD zde; na Uloz.to ke stažení zde
 4. Jeune et jolie – popis na CSFD zde; na Uloz.to ke stažení zde
 5. Je vais bien, ne t’en fais pas – popis na CSFD zde; na Uloz.to ke stažení zde
 6. Le Petit Nicolas – popis na CSFD zde; na Uloz.to ke stažení zde
 7. La Vie d’Adèle – popis na CSFD zde; na Uloz.to ke stažení zde
 8. Intouchables – popis na CSFD zde; na Uloz.to ke stažení zde
 9. De rouille et d’os – popis na CSFD zde; na Uloz.to ke stažení zde
 10. Les rivieres pourpres – popis na CSFD zde; na Uloz.to ke stažení zde
  Les rivières pourpres 2 – na Uloz.to ke stažení zde
  (Odkaz na české titulky je v popisu filmu.)